Sport w czasie ciąży

Sport w czasie ciąży

Wiele aktywnych fizycznie kobiet obawia się zajść w ciążę, ponieważ nie chce utracić zgrabnej sylwetki. Lekarze podkreślają jednak, że odpowiednio dobrany trening sprawi, że po urodzeniu dziecka żadna z nich nie będzie miała problemów z powrotem do dawnej figury.

Trening powinien być przede wszystkim bezpieczny, dlatego przed przystąpieniem do ćwiczeń należy skonsultować się z ginekologiem i upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo. Rodzaj aktywności fizycznej powinien być dostosowany do możliwości organizmu. Duży wpływ na wybór konkretnych ćwiczeń ma poziom wytrenowania sprzed ciąży. Panie, które nie miały zbyt często do czynienia ze sportem nie powinny rozpoczynać treningów dopiero w trakcie ciąży. W ten sposób mogłyby tylko zaszkodzić sobie i dziecku. Natomiast kobiety aktywne powinny zmniejszyć intensywność ćwiczeń, skrócić ich czas i przede wszystkim wykonywać tylko wybrane ćwiczenia. Wśród nich wymienia się jazdę na rowerze stacjonarnym, pływanie, marsz, ćwiczenia siłowe górnych partii ciała oraz ćwiczenia rozciągające. Zabrania się głównie intensywnych treningów siłowych oraz uprawiania sportów urazowych (np. jazda na nartach).

Ponieważ w czasie ciąży organizm kobiety bardziej się męczy tempo treningu powinno być dostosowane do własnego samopoczucia. Nie wolno robić nic na siłę. Nie istnieją żadne wytyczne dotyczące wskaźników liczbowych, których nie powinno się przekraczać. Wraz z rosnącą waga dziecka należy zmieniać rodzaj ćwiczeń. Już w drugim trymestrze ciąży panie powinny zrezygnować z wszelkich ćwiczeń obciążających kręgosłup. Najodpowiedniejszą formą aktywności jest wtedy pływanie. Treningi można prowadzić również pod okiem specjalistów na specjalnych zajęciach przeznaczonych dla przyszłych mam. Poziom trudności wykonywanych ćwiczeń dopasowany jest do danego trymestru ciąży. Szeroki wachlarz technik rozciągających, wzmacniających i relaksacyjnych spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającej sportsmamy. Najważniejsze, aby pamiętać, że ciąża to nie choroba.

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl